Bisonville.com Football Fan Guide
DII Teams
Team
Abbr.
Conference
Coach
W-L (All)
2023 W-L
Adams State
RMAC
Josh Blakenship
378-426-21 (.471)
0-0
Albany State (GA)
SIAC
Quinn Gray Sr.
451-334-27 (.572)
0-0
Alderson-Broaddus
MEC
Travis Everhart
33-66 (.333)
0-0
American Intl.
NE-10
Lou Conte
384-372-20 (.508)
0-0
Angelo State
LSC
Jeff Girsch
359-268-7 (.572)
0-0
Arkansas Tech
GAC
Kyle Shipp
573-406-43 (.582)
0-0
Arkansas-Monticello
GAC
Hud Jackson
414-557-25 (.428)
0-0
Ashland
GMAC
Doug Geiser
520-381-29 (.575)
0-0
Assumption
NE-10
Andy McKensie
235-279-5 (.458)
0-0
Augustana College
NSIC
Jerry Olszewski
443-491-15 (.475)
0-0
Azusa Pacific
GNAC
To B. Determined
297-255-7 (.538)
0-0
Bemidji State
NSIC
Jeff Tesch
400-444-23 (.475)
0-0
Benedict
SIAC
To B. Determined
263-330-34 (.447)
0-0
Bentley
NE-10
Saj Thakkar
243-121-2 (.667)
0-0
Black Hills State
RMAC
Josh Breske
437-515-37 (.461)
0-0
Bloomsburg
PSAC
Jeff Sheptock
566-459-37 (.550)
0-0
Bowie State
CIAA
Damon Wilson
257-302-18 (.461)
0-0
Brevard
SAC
Paul Hamilton
56-119 (.320)
0-0
California (PA)
PSAC
Gary Dunn
503-465-34 (.519)
0-0
Carson-Newman
SAC
Mike Clowney
649-376-32 (.629)
0-0
Catawba
SAC
Tyler Haines
526-468-26 (.528)
0-0
Central Missouri State
MIAA
Jim Svoboda
585-542-52 (.518)
0-0
Central Oklahoma
MIAA
Nick Bobeck
653-424-45 (.602)
0-0
Central State - Ohio
SIAC
Cedric Pearl
336-308-12 (.521)
0-0
Central Washington
LSC
Ian Shoemaker
535-355-26 (.598)
0-0
Chadron State
RMAC
Jay Long
556-390-16 (.586)
0-0
Charleston WV
MEC
Pat Kirkland
273-283-19 (.491)
0-0
Cheyney
PSAC
Chris Roulhac
182-599-24 (.241)
0-0
Chowan
GSC
Paul Johnson
93-197-2 (.322)
0-0
Clarion
PSAC
Chris Weibel
421-447-19 (.485)
0-0
Clark Atlanta
SIAC
Kevin Ramsey
321-516-48 (.390)
0-0
Colorado Mesa
RMAC
Tremaine Jackson
281-231-6 (.548)
0-0
Colorado Mines
RMAC
Pete Sterbick
517-560-29 (.481)
0-0
Colorado State-Pueblo
RMAC
Philip Vigil
248-135-4 (.646)
0-0
Concord
MEC
Brian Ferguson
430-464-30 (.482)
0-0
Concordia (St. Paul, MN)
NSIC
Shannon Currier
225-297-2 (.431)
0-0
Delta State
GSC
Todd Cooley
495-407-23 (.548)
0-0
East Central
GAC
John Litrenta
508-541-37 (.485)
0-0
East Stroudsburg
PSAC
Jimmy Terwilliger
561-410-27 (.576)
0-0
Eastern New Mexico
LSC
Kelley Lee
431-417-20 (.508)
0-0
Edinboro
PSAC
Jake Nulph
403-438-27 (.480)
0-0
Elizabeth City State
CIAA
Waverly Tillar
335-401-19 (.456)
0-0
Emporia State
MIAA
Garin Higgins
551-561-41 (.496)
0-0
Erskine
SAC
Shap Boyd
6-22 (.214)
0-0
Fairmont State
MEC
Jason Woodman
492-431-44 (.532)
0-0
Fayetteville State
CIAA
Richard Hayes
351-446-38 (.443)
0-0
Ferris State (MI)
GLIAC
Tony Annese
494-439-40 (.528)
0-0
Findlay
GMAC
Rob Keys
530-439-31 (.546)
0-0
Florida Tech
GSC
Steve Englehart
44-35 (.557)
0-0
Fort Hays State
MIAA
Chris Brown
476-515-53 (.481)
0-0
Fort Lewis
RMAC
Ed Rifilato
192-402-5 (.325)
0-0
Fort Valley State
SIAC
Maurice Flowers
513-321-29 (.611)
0-0
Gannon
PSAC
Erik Raeburn
157-201-2 (.439)
0-0
Glenville State
MEC
Mike Kellar
407-466-36 (.468)
0-0
Grand Valley State
GLIAC
Scott Wooster
431-150-3 (.741)
0-0
Harding
GAC
Ronnie Huckeba
373-314-18 (.542)
0-0
Henderson State
GAC
Scott Maxfield
540-467-43 (.535)
0-0
Hillsdale
GMAC
Keith Otterbein
654-452-47 (.588)
0-0
Humboldt State
GNAC
Robert Smith
415-391-20 (.515)
0-0
Indiana (PA)
PSAC
Paul Tortorella
599-279-23 (.678)
0-0
Indianapolis
GLVC
Chris Keevers
427-375-22 (.532)
0-0
Johnson C. Smith
CIAA
Kermit Blount
363-529-42 (.411)
0-0
Kentucky State
SIAC
Charlie Jackson
404-503-27 (.447)
0-0
Kentucky Wesleyan
GMAC
Craig Yeast
176-361-15 (.332)
0-0
Kutztown
PSAC
Jim Clements
419-457-29 (.479)
0-0
Lake Erie College
GMAC
Reilly Murphy
50-114 (.305)
0-0
Lane
SIAC
To B. Determined
294-514-32 (.369)
0-0
Lenoir-Rhyne
SAC
Mike Jacobs
536-467-33 (.533)
0-0
Limestone
Ind
Brian Turk
24-63 (.276)
0-0
Lincoln (MO)
MIAA
Steven Smith
287-509-30 (.366)
0-0
Lincoln University (PA)
U-Unk
Josh Dean
175-287-25 (.385)
0-0
Livingstone
CIAA
Sean Gilbert
315-536-45 (.377)
0-0
Lock Haven
PSAC
To B. Determined
350-607-30 (.370)
0-0
Mars Hill
SAC
Tim Clifton
286-303-10 (.486)
0-0
Mary
NSIC
Shann Schillinger
187-173-1 (.519)
0-0
McKendree
GLVC
Mike Babcock
258-243-12 (.515)
0-0
McMurry
ASWC
Lance Hinson
387-521-33 (.429)
0-0
Mercyhurst
PSAC
Marty Schaetzle
202-216-4 (.483)
0-0
Michigan Tech
GLIAC
Dan Mettlach
397-379-17 (.511)
0-0
Midwestern State
LSC
Bill Maskill
294-242-15 (.547)
0-0
Miles
SIAC
Reginald Ruffin
320-457-25 (.415)
0-0
Millersville
PSAC
Greg Breitbach
484-518-43 (.484)
0-0
Minn. State - Mankato
NSIC
Todd Hoffner
498-396-27 (.555)
0-0
Minn. State - Moorhead
NSIC
Steve Laqua
450-459-30 (.495)
0-0
Minnesota-Crookston
NSIC
Mike Fritze
190-308-2 (.382)
0-0
Minnesota-Duluth
NSIC
Curt Wiese
534-300-22 (.637)
0-0
Minot State
NSIC
Ian Shields
418-344-30 (.547)
0-0
Mississippi College
GSC
Matt Luke
502-475-34 (.513)
0-0
Missouri S&T
GLVC
Andy Ball
482-594-38 (.450)
0-0
Missouri Southern
MIAA
Jeff Sims
249-316-7 (.441)
0-0
Missouri Western
MIAA
Tyler Fenwick
308-247-8 (.554)
0-0
Morehouse
SIAC
Gerard Wilcher
444-498-44 (.473)
0-0
Nebraska-Kearney
MIAA
Ryan Held
610-421-35 (.589)
0-0
New Haven
NE-10
Chris Pincince
274-187-5 (.593)
0-0
New Mexico Highlands
RMAC
To B. Determined
181-368-8 (.332)
0-0
Newberry
SAC
Todd Knight
374-505-31 (.428)
0-0
North Greenville
GSC
Jeff Farrington
130-169 (.435)
0-0
Northeastern State (OK)
MIAA
JJ Eckert
238-348-12 (.408)
0-0
Northern Michigan
GLIAC
Shane Richardson
289-346-17 (.456)
0-0
Northern State (SD)
NSIC
Mike Schmidt
250-258-8 (.492)
0-0
Northwest Mo. St.
MIAA
Rich Wright
623-426-33 (.591)
0-0
Northwood
GMAC
Dustin Beurer
204-254-5 (.446)
0-0
Notre Dame OH
MEC
Mickey Mental
93-52 (.641)
0-0
NW Oklahoma State
GAC
Ronnie Jones
225-294-12 (.435)
0-0
Ohio Dominican
GMAC
Bill Conley
130-67 (.660)
0-0
Oklahoma Baptist
GAC
Chris Jensen
38-62 (.380)
0-0
Ouachita Baptist
GAC
Todd Knight
563-451-43 (.553)
0-0
Pace
NE-10
Andrew Rondeau
119-259-2 (.316)
0-0
Panhandle State
LSC
Russell Gaskamp
140-305-5 (.317)
0-0
Pittsburg State
MIAA
Brian Wright
738-363-49 (.663)
0-0
Quincy
GLVC
Tom Pajic
104-193-1 (.351)
0-0
Saginaw Valley State
GLIAC
Ryan Brady
292-212-3 (.579)
0-0
Savannah State
SIAC
Erik Raeburn
287-491-28 (.373)
0-0
Seton Hill
PSAC
Daniel Day
42-144 (.226)
0-0
Shaw University
CIAA
Adrian Shaw
189-308-33 (.388)
0-0
Shepherd
PSAC
Monte Cater
548-340-26 (.614)
0-0
Shippensburg
PSAC
Mark Maciejewski
449-342-16 (.566)
0-0
Shorter College
GSC
Zach Morrison
64-126 (.337)
0-0
Simon Fraser
LSC
Thomas Ford
166-289-2 (.365)
0-0
Sioux Falls
NSIC
Jim Glogowski
253-105-1 (.706)
0-0
Slippery Rock
PSAC
Shawn Lutz
431-255-20 (.625)
0-0
South Dakota School of Mines
RMAC
Charlie Flohr
163-285-13 (.368)
0-0
Southeastern Oklahoma
GAC
Tyler Fenwick
235-318-17 (.427)
0-0
Southern Arkansas
GAC
Bill Keopple
492-459-31 (.517)
0-0
Southern Conn State
NE-10
Tom Godek
240-236-5 (.504)
0-0
Southern Nazarene
GAC
Dustin Hada
91-144 (.387)
0-0
Southwest Baptist
GLVC
Robert Clardy
113-246-1 (.315)
0-0
Southwestern Oklahoma
GAC
Ruzell McCoy
218-333-14 (.398)
0-0
St. Anselm
NE-10
Joe Adam
150-243-13 (.385)
0-0
St. Augustine's College
CIAA
Howard Feggins
136-198-11 (.410)
0-0
St. Joseph's (IN)
GLVC
Daniel Day
203-283-12 (.420)
0-0
SW Minnesota State
NSIC
Cory Sauter
207-350-5 (.373)
0-0
Texas A&M (Kingsville)
LSC
Mike Silinas
633-346-17 (.644)
0-0
Texas-Permian Basin
LSC
Kris McCullough
25-46 (.352)
0-0
Tiffin
GMAC
Gary Goff
166-224-3 (.426)
0-0
Truman State
GLVC
Gregg D. Nesbitt
616-419-34 (.592)
0-0
Tusculum
SAC
Jerry Odom
141-195-4 (.421)
0-0
Tuskegee
SIAC
Willie J. Slater
707-394-51 (.636)
0-0
UNC Pembroke
MEC
Mark Hall
88-77-1 (.533)
0-0
Upper Iowa
GLVC
Jason Hoskins
80-195-3 (.293)
0-0
Urbana
MEC
Tyler Haines
93-174-1 (.349)
0-0
Valdosta State
GSC
Kerwin Bell
305-128-4 (.703)
0-0
Virginia State
CIAA
Reggie Barlow
434-343-32 (.556)
0-0
Virginia Union
CIAA
Alvin Parker
581-389-47 (.594)
0-0
Virginia Wise
SAC
Dane Damron
147-183 (.445)
0-0
Walsh
GMAC
John Fankhauser
123-142 (.464)
0-0
Washburn
MIAA
Craig Schurig
333-449-22 (.428)
0-0
Wayne State (MI)
GLIAC
Tyrone Wheatley
254-390-14 (.397)
0-0
Wayne State (NE)
NSIC
John McMenamin
214-318-12 (.404)
0-0
West Alabama
GSC
Brett Gilliland
356-450-17 (.443)
0-0
West Chester
PSAC
Bill Zwaan
472-246-5 (.656)
0-0
West Florida
GSC
Kaleb Nobles
56-21 (.727)
0-0
West Georgia
GSC
West Hall
213-207 (.507)
0-0
West Liberty State
MEC
Roger Waialae
469-415-34 (.529)
0-0
West Texas A&M
LSC
Josh Lynn
547-537-24 (.505)
0-0
West Virginia State
MEC
John Pennington
258-401-19 (.395)
0-0
West Virginia Wesleyan
MEC
Tony Testa
437-571-30 (.435)
0-0
Western Colorado
RMAC
Jas Bains
303-414-10 (.424)
0-0
Western New Mexico
LSC
Billy Hickman
171-355-7 (.327)
0-0
Western Oregon
LSC
Arne Ferguson
171-171-2 (.500)
0-0
Wheeling
MEC
Zac Bruney
15-22 (.405)
0-0
William Jewell
GLVC
Michael "Mike" McGlinchey
96-177-1 (.352)
0-0
Wingate
SAC
Joe Reich
199-176-1 (.531)
0-0
Winona State
NSIC
Tom Sawyer
306-290-11 (.513)
0-0
Winston-Salem State
CIAA
To B. Determined
448-335-25 (.570)
0-0
This page was last updated on 7/26/2023 4:05:03 PM.